Ние работим професионално ... вместо Вас!
Следпосадъчна поддръжка на новозасадените дървета и храсти
Следпосадъчна поддръжка на новозасадените дървета и храсти:
Поддържане на дървесно-храстовата растителност - включва всички грижи за отглеждането на дървета, храсти и полухрасти в зелените площи. Грижите се делят на интензивни и екстензивни, което зави си от възрастта, и вида на зелената площ.
Интензивни - наложителни са при:
- Новозасадени растения;
- При растения в утежнена среда;
- Взискателни видове;
- Растения в луксозни обекти (партерни части, индивидуални градини и др.);
Екстензивни - използват се при:
- Зряла растителност;
- Растителност развиваща се при нормални условия;
- Невзискателни видове;
В зависимост от възрастта, грижите също се делят на интензивни и екстензивни:
Младенческа възраст - най-интензивни грижи
Зряла възраст
Напреднала възраст
Най-интензивни са грижите през първите 5-10 години, когато усилият са насочени към вкореняване на растението.
В зряла възраст грижите са най-екстензивни
В напреднала възраст грижите са интензивни и са насочени в забавянето на стареене на вида.
Следпосадъчни грижи - включват комплекс от агротехнически мероприятия за възтановяване на кореновата система. Периодът за следпосадъчни грижи за храстите е 2-3 години, за средноразмерни дървета е 3-4 години, при едроразмерни дървета и храсти е 5-6 години и за свръх едроразмерни 10-15 години на интензивни грижи. Иглолистните видове са много по-взискателни за грижи от широколистните видове, особено когато се засаждат в глинести почви. За подпомагане развитието на кореновата система се използват стимулатори. Внасянето на растежните стимулатори става в началото на вегетацията и се повтаря около 3 пъти през 3 седмици. Вливането на стимулаторите става като воден разтвор в канавката, образувана около балата. След внасянето на стимулаторите отгоре се покрива с мулч.
Поливане - поливането е много важен фактор, затова в началото се прави веднъж на 5-6 дни за средноразмерни дървета и храсти, а за едроразмерни се полива веднъж седмично. Ако има мулч, той се събира, полива се площта, изчаква се 1-3 дни, след което се полага отново с цел да се запази влагата.
Разрохкване - това е част от постоянните грижи. При новозасадените храстови и дървесни масиви прекопаването става първите 3-4 години. В масиви, които служат като изолационни, разрохкването става до 6-та година. При единично засадените храсти се разрохква през целия им живот. При единично разположени дървесни видове се разрохква до 10 години след засаждането им. В рамките на един вегетационен период трябва да има минимум 5 прекопавания. Първото е в началото на вегетационния период, като се прави на по-голяма дълбочина в порядъка на 25 см, прави се с права лопата. Същото се отнася и за последното, което се прави към Октомври. Останалите 3 прекопавания са на дълбочина около 15 см.
Плевене - прави се всеки път непрекъснато през интервалите на разрохкване. Основно плевене се прави през 1 месец.
Дъждуване на короната - прави се през периода на вегитация. Това е оросяване на короната с цел да се отмие праха и да се подобри външния вид на растенията. Препоръчително е да се прави рано сутрин или късно вечер, а не когато слънцето е най-силно. Прави се с вода, но много често се използват и разтвори с минерални торове за подхранване, така нареченото листно подхранване.
Мулчиране - това са органични материали, които се разстилат около растенията в пласт около 6 см. Целта на тази манипулация е да предодврати появата на плевели и да задържа влагата в почвата. Мулч има от дървесни материали, кори, торф и др. Класическият материал за мулчиране са корите, които имат трайност максимум 6 години. При глинести почви е хубаво мулчът да се прекопава с почвата.