Ние работим професионално ... вместо Вас!
Технологии за засаждане на цветя
След засаждането на дървесно-храстовата растителност се преминава към подготовка на терена и засаждането на цветята в цветните композици или в свободнорастящи композиции.
Подготовка на почвата: за създаването на цветни композиции подходяща почва е песъкливо-глинестата плодородна почва с дълбочина 20-30 см. За видове с дълбоки корени 40-50 см, за сезонните цветя може да е по-малка 15-20 см. Киселенността на почвата е хубаво да бъде неутрална 6-7℅. За видове от пустинните и степните райони се добавя пясък и кисела почва. За горските видове се внася листовка или горска почва. За влаголюбивите и блатни растения се използва кисела почва, високопланински торф. За скални кътове се използва пясък, трошляк и бедна глинеста почва.
Време и техника на засаждане на сезонни и многогодишни цветя: най-удобното време за засаждането на перенните цветя е след тяхното прецъфтяване. Пролетноцъфтящите през късна пролет, а лятноцъфтящите през есента, а нестудоустойчивите рано на пролет.
Засаждането на растенията се извършва в ранните часове на деня или при облачно и хладно време. След засаждането почвата около цветята се отъпква добре и добре се полива. Дълбочината на засаждане на растенията зависи от кореновата система на индивидите. Основното изискване е кореновата шийка на растението да остане на равнището на терена. През есента растенията се засаждат малко по-дълбоко. Гъстотата на засаждане зависи от възможността за обработка и от едрината на туфите. При засаждане на сезонните цветя голямо значение има добрата организация и подготовка на засаждане, да няма загуба на време, с което се стига до увяхване на посадъчния материал. По-големите растения се засаждат с лопата в достатъчно големи ями и почвата се уплътнява. След засаждане цветята се поливат обилно.
Отглеждане на перенни цветя:
Засаждане: многогодишните цветя се развиват добре върху пропускливи песъкливо-глинести почви със средно съдържание на хумус. Преобладаващата част от многогодишните цветя (особено тези, които по произход са от Африка или други райони с по-топъл климат) предпочитат и се развиват добре върху неутрална реакция на почвата.
Обработка на почвата:
- Изораване на почвата на дълбочина 20-30 см.
- Брануване със зъбни брани с цел разкъсване на почвената кора и унищожаване на плевелната растителност
- Подравняване на почвата с леко разрохкване се прави вместо брануването
- Култивиране с култиватори на дълбочина над 5 см непосредствено преди засаждането на растителността
- Повърхностният слой се валира за раздробяване на съществуващи буци
След като растителността е засадена, се пристъпва към обработка и подготовка на терена за затревяване.