Ние работим професионално ... вместо Вас!
Грижи за кореновата система и короната на дърветата и храстите
Грижи за кореновата система:
Дълбочината на навлажняване при храсти трябва да бъде до 30-40 см. При дървета-50-60 см и повече. Площта, която се приема, че трябва да се навлажни, е равна на проекцията на короната плюс още 20-30 см отстрани.
Прекопаване и разрохкване - за растения в зряла възраст текущата обработка се ограничава до пролетна и есенна плюс още една. Дърветата по тротоари, край улици и булеварди се разрохкват всеки месец.
Плевене - прави се непрекъснато.
Затопляне на кореновата система - извършва се за нестудоустойчиви видове чрез мулчиране (покриване с дървени кори или стърготини). Дебелината на пласта не трябва да е по-малък от 25 см. При наличие на силни ветрове пластът се затрупва с почва. При новозасадените вечнозелени растения е задължително затопплянето през есента.
Торене на почвата и подхранване на растенията: това е манипулация, която е изключително важна за растенията през целия им живот.
Норми на торене:
За Оборски тор:
- Средна норма на декар е 3-4 тона;
- При утежнени условия 6-8т/дка. Торенето се прави в интервал от 3-4 години;
- За единично растение се пада по 10-15 кг/бр;
- За красивоцъфтящи - 40-60 кг/бр;
- За дървета в напреднала възраст - 40-60 кг/бр;
- За храсти - 4-8 кг/бр
- При резитба на храсти - 7-10 кг/бр;
За Птичи тор:
- За дървета - 0,5-3 кг/бр;
- За храсти - 0,2-0,6 кг/бр;
Ежегодно се налага да се торят дървета по тротоари, красивоцъфтящи и тези, които растат в утежнени условия. При глинести почви торовете се вкарват в по-голямо количество, но по-рядко.
Минерални торове - внасянето на тези торове става през есента или пролетта. Най-често използвани са амониева силитра, суперфосфат и калиев хлорид. Внасянето на азот започва 2-3 години след засажданито, а за фосфор и калий 3-4 години след засаждане. Най-ефективно е пълното NPK торене, като е важно съотношението на компонентите. Минералните торове се внасят в сухо състояние, най-често гранулирани. Те се разпръскват по повърхността на почвата около дървото, като се прави плитко разрохване, за да влязат в дълбочина. Разпръскват се в близост да стъблото на разстояние 20-30 см от него.
Подхранване - прави се през периода на вегетация, когато торенето не е много ефективно. Използват се разтвори на минерални торове в течно състояние.
Оптимална концентрация за разтворите:
- За амониева силитра: 0-2%;
- За суперфосфат: 2-3%;
- За калиев хлорид: 2%;
Течни торове се правят и от органични торове (най-често говежди и птичи тор). Сухата маса се залива с вода в отношение 1:1 и се оставя да ферментира. По време на ферментоцията се отделят мехурчета. Торът се разрежда след приклювне на ферментацията по следния начин:
- За птичи тор: 10:1;
- За горежди тор: 2:1 до 5:1 (5 части вода 1 част смес);
Внасят се чрез канавки дълбоки 30-40 см и широки 20-30 см около кореновата бала. При живия плет субстанцията се внася от двете му страни.